Boşanma Avukatı İstanbul

Boşanma Avukatı

Boşanma avukatı diğer çoğu avukatlık faaliyetinden farklıdır. Çünkü evlilik ve boşanma, diğer hukuki ilişkilerden, örneğin ticari sözleşmelerden çok farklıdır. Bir avukatın mesleki tecrübesi, kalitesi ve hukuk bilgisinin önemi her hukuk alanında aynı önemde olsa da, aile avukatında tarafların zarara uğramaması için başlıca özellikler aranır.

En iyi boşanma avukatı tüm diğer özellikler ile birlikte dürüst, profesyonel, ulaşılabilir, soğukkanlı ve güvenilir olmalıdır.

Boşanma, kişinin hayatındaki en önemli, bir, belki iki kere yaşanabilecek olaylardandır. Aynı zamanda boşanma avukatı miras hukuku, ceza hukuku alanlarına da hakim olmalıdır.

 1. Boşanma Avukatı Nasıl Seçilir?
 2. Uluslararası boşanma avukatı
 3. Boşanmada sulh ve aile arabuluculuğu
 4. Boşanma avukatının verdiği tavsiyeler, boşanma avukatı tavsiyesi
 5. Boşanma Avukatı İstanbul - Boşanma avukatının ulaşılabilirliği ve iletişim
 6. Anlaşmalı Boşanma Avukatı
 7. Çekişmeli Boşanma Avukatı
 8. Boşanma Davasında Hukuka Uygun Deliller
 9. İstanbul’da Boşanma Avukatına Nasıl Ulaşabilirim?
 10. Boşanma Avukatı İstanbul Barosuna Bağlı İse Faaliyetleri Nerededir?
 11. İstanbul Boşanma Avukatları Çalışma Alanları
 12. Avrupa Yakası Boşanma Avukatı
 13. Anadolu Yakası Boşanma Avukatı
 14. Boşanma Avukatı Ücretleri 2024 Yılında Ne Kadar?
 15. Boşanma Davası Harç ve Masrafları
 16. Boşanma İçin Devlet Avukat Veriyor Mu?
 17. Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?
 18. Boşanma Davasında En İyi Boşanma Avukatı ile Çalışmazsak Süreç/Dava Uzar mı?
 19. Boşanma Avukatı Tutmak Zorunlu Mu?
 20. Boşanma Avukatının Bakabileceği Davalar
 21. İstanbul Anlaşmalı Boşanma Avukatları Hizmetleri
 22. İstanbul Çekişmeli Boşanma Avukatları Hizmetleri
 23. Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası avukatı
 24. Terk nedeniyle boşanma davası avukatı
 25. Zina nedeniyle boşanma davası avukatı
 26. Hayata kast, pek kötü muamele ve onur kırıcı davranış nedeniyle boşanma davası avukatı
 27. Suç işleme veya haysiyetsiz hayat sürme nedeniyle boşanma davası avukatı
 28. Akıl hastalığı sebebiyle boşanma davası avukatı
 29. Boşanmada Tazminat Davası Avukatlık Hizmetleri
 30. İstanbul Nafaka Avukatı Hizmetleri
 31. İstanbul Velayet Avukatı Hizmetleri
 32. Boşanmada Mal Paylaşımı Davası Avukatlık Hizmetleri
 33. Nişan Bozma Tazminat Davası Avukatı
 34. Ziynet Alacağı Davası Avukatı
 35. Mehir Alacağı Davası Avukatı
 36. İddet Müddeti Kaldırılması Davası Avukatı
 37. Çocuk Kaçırma Davası Avukatı
 38. Evlilik ve Mal Ayrılığı Sözleşmesi Avukatı
 39. Boşanma Avukatına Sıkça Sorulan Sorular

2022 yılında Türkiye’de 180.954 boşanma gerçekleşmiş, 180.592 çocuğun velayeti karara bağlanmıştır. Aile birliğinin düzeni içerisinde yaşamaktayken 2022 yılında velayeti karara bağlanan çocukların %76’sı anneleri ile yaşamaya, %24’ü babalarıyla yaşamaya başlamıştır.

Boşanma Avukatı

Denktaş Hukuk Bürosu, boşanma avukatı olarak müvekkilerinin tüm haklarını en doğru şekilde savunurken, boşanma davası devam ettiği süre boyunca sadece hukuksal değil aynı zamanda sürecin verdiği psikolojik zorluklar konusunda en doğru ve güvenilir danışmanlık hizmetini vermeyi ilke edinmiştir.

Evlilikte verilen mücadele, eşler arasındaki tartışmalar ve müzakereler ardından boşanma kararına varan süreç kişiyi yorar. Akabinde gündeme gelecek hukuki ve finansal meseleler ile ilgili çıkabilecek zorlukların göğüslenebilmesi için en iyi boşanma avukatı ile yola çıkılması hayati bir meseledir.

Müvekkilin duymak istediğini değil, hukuki değerlendirmesini tüm doğruluğuyla aktaracak dürüstlükte, her zaman nazik ve saygılı olacak profesyonellikte, telefonlara veya eposta mesajlarına her zaman cevap verecek ulaşılabilirlikte, boşanma süreci boyunca yaşanabilecek gergin olaylar karşısında atik davranabilecek kadar hazırcevap, sakin, soğukkanlı ve her anlamda güvenilebilecek iyi bir boşanma avukatı ile insan hayatında en önemli olaylarından biri olan boşanma çok daha yumuşak bir geçişle atlatılabilir.

Boşanma Avukatı

Boşanma Avukatı Nasıl Seçilir?

Boşanmada en önemli kararlardan biri de iyi bir avukat seçmektir. Genel anlamda birçok avukat boşanma avukatlığı yapmakta ise de özellikle boşanmalarda, çocuk var ise velayet konusunda uzmanlaşmış bir avukatla çalışmak önemlidir. Ayrıca boşanma kapsamında eşler cezai yaptırıma tabi eylemlere girişebilmektedir. Bu sebeple boşanma avukatı ceza hukukunda da kuvvetli olmalıdır. Özellikle mesleğinde aile hukuku alanında uzmanlaşmış avukat tercihi süreçlerin daha hızlı ve kolay yönetilir olmasına imkan sağlayacaktır.

Boşanmada uzman avukat

Türkiye’de hukukta ve avukatlıkta uzmanlaşma yoktur. Türkiye'nin en iyi avukatları her konuda dava alabilir; ancak kendileri hukuk alanlarını belirleyerek özellikle belirledikleri hukuk alanlarında ağırlıklı olarak çalışmaları dava tecrübelerini, o konudaki hukuki bilgileri ve güncel gelişmeleri takip etmelerini sağlar. Dolayısıyla diğer avukatlardan ziyade boşanma avukatının dava tecrübesi ve özellikle boşanma, velayet, mal rejimi gibi konularda daha uzman olduğu söylenebilir. Özellikle çocuklara ilişkin bir dava konusu var ise, daha önce çocuk velayet davası tecrübesi olan bir avukatla çalışmak tercih sebebi olabilir.

İşte, boşanma hem velayet, hem de nafaka gibi mali meselelerle ilgili olduğundan, boşanma avukatı boşanma ile birlikte bu konulara da hakim olmalıdır.

Uluslararası boşanma avukatı

Yabancı unsurlu evliliklerde incelenmesi gereken meseleler daha çoktur:

 • Yabancı eşle evliliklerde hangi hukuk evliliğe uygulanır,
 • Milletlerarası boşanma davalarında hangi ülkede dava açılabilir,
 • Uluslararası boşanma davası kapsamında hangi ülkenin mahkemeleri yetkilidir,
 • Ortak çocuğun velayeti hangi hukuka göre verilir,
 • Nafaka hangi hukuka göre belirlenir

gibi bir çok mesele, uluslararası boşanma avukatı tarafından dikkatle gözetilir. Türkiye içerisinde bir boşanma ile yabancılık unsuru içeren boşanma arasında usul ve uygulanacak hukuk bakımından oldukça çok fark vardır. Yabancı ülkeye çocuk kaçırma, nafakanın ödenmemesi halinde yabancı ülkede alacağın tahsili, yabancı ülkede bulunan varlıkların mal rejiminin tasfiyesine konu edilebilmesi gibi hususlarda da lokal avukatlardan ziyade uluslararası boşanmalar alanında tecrübesi ve bilgisi olan, yabancı dile hakim avukatlar ile birlikte dava sürecini yönetmek tercih edilebilir.

Boşanmada sulh ve aile arabuluculuğu

Arabuluculuk tarafların hukuki meseleyi kendi ürettikleri çözümler ile halletmelerine olanak verir. Bu durumda boşanma davası gibi zorlu bir sürece doğrudan girmek yerine öncelikle aile arabuluculuğunda konuyu çözüme kavuşturmak mümkündür. Aile boşanma avukatları sulh ve boşanma arabuluculuğu gibi müesseseleri en verimli şekilde tamamlamak için çaba sarf ederek müvekkillerin faydasına davranır. 2022 yılı sonuna kadar, bir takım boşanma davalarından önce aile arabuluculuğuna başvurmanın dava şartı olarak zorunlu hale gelmesi beklenmektedir. Buna göre boşanma arabuluculuğu müessesinden fayda görmek mümkün olacaktır. En iyi boşanma avukatı, sulh ile meseleyi çözebilen, çözülmeyen hallerde ise dava aşamasına tam teşekkül geçebilecek avukattır.

Boşanma avukatının verdiği tavsiyeler, boşanma avukatı tavsiyesi

En iyi boşanma avukatı müvekkilini haklarına ilişkin bilgilendirir, ne yapılması ve ne yapılmaması yönünde etraflıca tavsiyede bulunur. Boşanma avukatı, müvekkilin seçeneklerinin neler olduğu, boşanma davası ve sonrasında nelerle karşılaşabileceklerini, riskleri tam olarak açıklar ve müvekkilinin kararlarını tüm seçeneklerin bilincinde olarak almasını sağlar. Ayrıca bu şekilde müvekkil hata yapmaktan daha uzak durur. Küçük bir hata, bir kişinin ömrü boyunca karşılık bulacağı sonuçlara ulaşabilir.

Örneğin boşanma davasında elde son derece haklı sebepler varken, müvekkilin bir söylemi, bir beyanı ile tüm yaşadığı haksızlıkları aklanır ve sadece bir olay bazında müvekkilin tüm kusuru üstlenmesi söz konusu olabilir. Boşanma avukatıyla istişare edilmeden atılan adımlar, gerçekleştirilen eylemler ve söylemler, boşanma davası sırasında müvekkili sıkıntıya sokabilir. 

Bununla birlikte, tecrübeli vekil boşanma davalarında hangi delillerin hakim tarafından ne şekilde takdir edileceklerini, hangi boşanma sebebinin hangi deliller ile ispatlanması gerektiğini iyi bir şekilde tespit edebilir.

Bu durumun birçok örneği vardır: Aldatma sebebiyle açılan bir boşanma davasında, gizli çekilen bir görüntü veya gizli bir fotoğraf hukuka uygun deliller arasında yer almayabilir ve bu da davada iddianın ispattan aciz kalmasına sebep verebilir. Benzer şekilde, dava sürecinde bazı hallerde ceza suç duyuruları veya şikayetller yapılması gerekiyorsa ve bu ceza davası süreci boşanma davası ile birlikte takip edilmiyorsa, boşanma davasında aleyhe durumlar ortaya çıkabilir.

Aynı zamanda avukatlar dava sürecinde sürelere ilişkin sıkı takip gerçekleştirir. Bazı süreler kesin sürelerdir; o süre içerisinde hukuki işlem yapılmaması halinde, işlem hiç yapılmamış sayılabilir.   

Boşanma Avukatı İstanbul - Boşanma avukatının ulaşılabilirliği ve iletişim

Boşanma avukatının her daim ulaşılabilir ve danışılabilir müsaitlikte olması, bazı durumlara anında müdahalede ve pahalı hataların önlenmesinde önemlidir. Avukat müvekkiline hangi durumlarda yanlış olduğunu söyleyebilecek dürüstlükte olmalıdır. Açık ve yalın bir iletişim ile elde edilmesi arzulanan sonuçlara çok daha kısa yoldan ulaşılabilir. Dolayısıyla boşanma avukatı iletişim konusunda hassasiyet göstermelidir.

Anlaşmalı Boşanma Avukatı

Anlaşmalı boşanma davasında eşlerin nafaka, mal paylaşımı, velayet, tazminat gibi hususlarda anlaşarak bir protokol hazırlaması ve bu protokolün mahkemece kabul edilmesi talep edilir. Böylelikle mahkemede yıllarca sürebilecek bir süreçte varılacak çözüm ve sonuç, taraflar arasında varılacak mutabakat ile tek celsede boşanma gerçekleştirilebilir. Ne de olsa, eşler, hayatlarının geri kalanında uygulayacakları nafaka, mal paylaşımı, velayet, tazminat gibi meseleleri hak kaybına uğramadan belirlerler. Böylelikle, eşlerin iradi olarak kendilerinin belirlediği şartlar ile hayatlarına devam etmeleri daha kolaydır.

Ancak bu noktada anlaşmalı boşanma avukatı müdahalesi son derece önemlidir. Nitekim tarafların kendi aralarında hazırlayabileceği bir protokolün hak kaybına uğratması veya ileriki dönemlerde karışıklığa veya belirsizliğe yol açıp yeni bir dava konusu haline gelmesi anlaşmalı boşanma avukatı tarafından hazırlanacak bir protokol ile önlenebilir. Örneğin bir anlaşmalı boşanma protokolünde gelecek yıllar bakımından nafakaya nasıl bir faiz uygulanacağı belirlenmemiş ise, ileriki yıllarda nafakanın yeniden belirlenmesi için dava açmak zaruri olacaktır. Uzman bir anlaşmalı boşanma avukatının hazırlayacağı protokolde buna benzer birçok özel ve teknik mesele dikkatlice irdelenecektir.  

Çekişmeli Boşanma Avukatı

Çekişmeli boşanma davaları eşlerin birinin boşanmak istememesi veya boşanmanın şartları konusunda anlaşamamaları nedeniyle hâkimin anlaşılmayan hususlarda karar vermesi talebiyle açılan dava türüdür. Bu davalarda taraflar iddia ve taleplerini delilleri ile birlikte hâkime sunarlar. Aile mahkemesi hakimlerinin takdir yetkisi oldukça geniş olduğundan, hâkimin iddia ve taleplere ilişkin kanaat oluşturmasına yardımcı olmak elzemdir. Hangi taraf hukuki argümanlarına kanun, emsal kararlar ve deliller ile mesnet oluşturabilir ise, genellikle mahkemece o taraf lehine boşanma hükmü verilir.

Örneğin zina sebebiyle açılan davada özel boşanma sebepleri ile ilgili kanun maddelerine dayanılmalı, cinsel birlikteliğin meydana geldiğine yönelik ispat araçları kullanılmalı, kanuna aykırı deliller ile ilgili olarak itiraz edilmeli, emsal Yargıtay kararlarından faydalanılarak hâkim zinanın varlığı hususunda hakimde kanaat oluşturulmalıdır. Aksi halde, davanın reddi söz konusu olabilir. Benzer şekilde, nafaka miktarının tespit edilmesine yardımcı olabilmek için ekonomik durumu gösterir belgeler sunulmalı ve adil, hakkaniyetli bir nafaka miktarının belirlenmesi sağlanmalıdır.

Boşanma Davasında Hukuka Uygun Deliller

Boşanma davasında avukatın en önemli görevi hukuka uygun delilleri dava dosyasına sunmak ve hukuka aykırı delillere karşı itirazda bulunarak yargılamaya dahil olmaktır. Deliller, takdir yetkisi oldukça geniş olan aile mahkemesi hakiminin dava hakkında kanaatinin oluşması için en önemli araçlardır. Hukuka uygun olmayan deliller sunulması halinde hâkimin uygunsuz deliller nezdinde hüküm vermesi hukuken mümkün değildir. Mahkeme kararlarının hüküm ve gerekçe kısmında kararın hangi gerekçelere, delillere göre alındığı belirtilmelidir. Bu sebeple hukuka uygun olmayan deliller mesnet alınarak hüküm kurulması hukuken mümkün olmayıp, bu şekilde alınan kararlar üst mahkemeler olan Bölge Adliye Mahkemeleri ve Yargıtay tarafından bozulmaktadır. 

Bazı hallerde hukuka aykırı delillere karşı başkaca işlemler de yapılması gerekir. Örneğin yalan şahitlik yapan bir tanık aleyhinde suç duyurusunda bulunmak ve bu suç duyurusunun takibini gerçekleştirmek önemlidir. Bu çerçevede avukatın rolü büyüktür. WhatsApp yazışmalarının mahkemede delil olup olmayacağı, geçmiş WhatsApp konuşmalarının dava dosyasına delil olarak sunulması, sosyal medya paylaşımlarının delil vasfı, izinsiz ses kaydı ve yazışmaların delil olması, Telegram mesajlarının delil olması gibi değerlendirmeler boşanma davalarında tecrübeli bir avukat tarafından yapılabilir.

İstanbul’da Boşanma Avukatına Nasıl Ulaşabilirim?

İstanbul Barosu’na bağlı tüm avukatların iletişim bilgileri İstanbul Baro Levhası’ndadır. İstanbul boşanma avukatları iletişim bilgileri İstanbul Baro Levhası’ndan bulunabilir. Ancak burada hangi hukuk bürosunun, hangi alanda aktif faaliyet gösterdiğini anlamak güçtür. Tanıdıklar vasıtasıyla veya internetten araştırarak birkaç avukat ile toplantı düzenleyerek birebir görüşmek ve bilgi almak en sağlıklı iletişim olacaktır. Böylelikle müvekkil kendine en uygun vekil ile çalışma imkanını yakalar.

En iyi boşanma avukatı müvekkiliyle en iyi empati kurabilen, boşanma hukukunu anlayan, müvekkilinin veya diğer tarafın özel hayatına karışmayan, müvekkilinin verdiği bilgileri sır olarak saklayan, iyi bir strateji oluşturabilen, dürüst, sürekli ve açık iletişim kurabilen avukattır. Boşanma Avukatı İstanbul il sınırları içerisinde aramanız durumunda Baro Levhası'ndan ulaşabilirsiniz. En iyi boşanma avukatı İstanbul il sınırları içerisinde bulunan avukatların websiteleri aracılığıyla bulunabilir. İstanbul'da en iyi avukatlar genellikle gelişen teknolojiyi ve güncellemeleri takip eder, bilgi içerikli makaleler yayınlayarak farkındalık oluşturmaya çalışır.

Boşanma Avukatı İstanbul Barosuna Bağlı İse Faaliyetleri Nerededir?

İstanbul ili kapsamında başta Çağlayan - Şişli’de bulunan İstanbul Mahkemeleri, Kartal – Kadıköy civarında bulunan İstanbul Anadolu Mahkemeleri, Bakırköy Mahkemeleri, Küçükçekmece Mahkemeleri, Büyükçekmece Mahkemeleri, Gaziosmanpaşa Mahkemeleri gibi birkaç adliye bulunmaktadır. Türkiye’de ikametgahı bulunmayan kişiler bakımından Aile Mahkemelerinde görülecek bazı davalarda genellikle İstanbul, İzmir, Ankara Mahkemeleri yetkilidir. Dolayısıyla uluslararası boşanma avukatı ile çalışılacak ise İstanbul Mahkemeleri’nde görülen davalar bakımından İstanbul boşanma avukatı ile çalışarak destek alınabilir.

İstanbul Boşanma Avukatları Çalışma Alanları

İstanbul boşanma avukatı Türkiye’nin her yerindeki davalara katılabilir. Aynı şekilde, İstanbul içerisinde tüm avukatlar, tüm adliyelerdeki davalara bakabilir. Bununla birlikte, İstanbul anlaşmalı boşanma avukatları genellikle az iş yoğunluğu olan mahkemelerin bulunduğu adliyelerde anlaşmalı boşanma davasını açmayı tercih ederler. Nitekim bu şekilde anlaşmalı boşanma hızlıca neticelendirilebilir.

Avrupa Yakası Boşanma Avukatı

Şişli boşanma avukatı, Beşiktaş, Beylikdüzü, Bakırköy, Avcılar, Bahçeşehir, Göktürk, Sarıyer, Gaziosmanpaşa, Esenyurt, Küçükçekmece gibi İstanbul’da Avrupa yakasında açılan tüm davalar bakımından Avrupa yakası boşanma avukatı görev yapabilir. İstanbul’da bulunan iyi bir avukat İstanbul’un her yerindeki davalara bakabilir.

Anadolu Yakası Boşanma Avukatı

Kadıköy, Acıbadem, Ataşehir, Maltepe, Pendik, Kartal, Ümraniye, Çengelköy, Üsküdar gibi tüm ilçeler bakımından İstanbul’da Anadolu yakasında iyi bir avukat İstanbul’un her yerindeki davalara bakabilir. 

Bununla birlikte Türkiye’deki tüm avukatlar Türkiye’nin her ilinde görülen tüm davalara bakabilir. Nitekim avukatlar bağlı oldukları baro ile faaliyet alanlarını sınırlandırmazlar. Önemli olan diğer şehirlerde görülen boşanma süreçlerine avukatın dahil olabilecek çalışma alanının bulunmasıdır.  

Boşanma Avukatı Ücretleri 2024 Yılında Ne Kadar?

"Boşanma avukatı ücreti ne kadar?" en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. Boşanma davası avukatlık ücreti diğer her konuda olduğu gibi Türkiye Barolar Birliği ve yerel baroların düzenlemesi ile belirlenir. Avukat boşanma ücreti olarak en az Türkiye Barolar Birliği’nin yayınladığı 2024 Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre avukatlık ücreti almak zorundadır. Bu ücret tarifesinin altına düşülmesi yasaktır. Ayrıca davanın görüleceği şehre göre yerel baroların yayınladığı ayrı ücret tarifeleri bulunmaktadır. Genellikle boşanma avukatları hem TBB’nin hem de yerel baroların ücret tarifesini göz önünde bulundurarak ücret belirlemektedir. Türkiye Barolar Birliği’nin Asgari Ücret Tarifesi’ne göre 2024 yılında boşanma davasının asgari avukatlık ücreti 17.900 TL tutarındadır; KDV dahil ücret 19.690 TL'dir. İstanbul Barosu’nun 2024 Ücret Tarifesi’ne göre anlaşmalı boşanma davaları 52.500 TL, çekişmeli boşanma davaları 78.000 TL üzerinden ücretlendirilebilir. Boşanma davasında maddi ve manevi tazminat talepleri olması halinde dava değerinin en az %15’i oranında avukatlık ücreti ödenmesi tavsiye edilir.

Bu ücretler asgari sınırın altında kalmamak üzere avukat ile müvekkil arasında özel olarak her dosyaya harcanacak emeğin ve zamanın değerlendirilmesi ile belirlenir. Bununla birlikte boşanma davası maliyetinin hesabında dava harç ve giderleri ile vergiler de hesaplanmalıdır.

Boşanma Davası Harç ve Masrafları

Boşanma davası harçları genellikle maktu (sabit) harçlardır. Her yıl değişkenlik göstermekle birlikte 2024 yılı harçlarına göre boşanma davasının mahkemeye dosyalanması için harç, avans ve masraflar için yaklaşık 2.132 TL ödenmesi gerekmektedir. Bu harç boşanma, maddi ve manevi tazminat, nafaka ve velayet talepleri için geçerlidir.

Bununla birlikte yargılama sırasında tanık ücreti, tebligat gideri, bilirkişi ücreti gibi masraflar da doğabilir. Ayrıca boşanma davasında ziynet eşyası alacağı talebi olması halinde nispi harçlar geçerli olur. Nispi harçlar her davanın değerine göre değişkenlik gösterir. Nispi harç söz konusu olduğunda dava değerinin %11,38’inin ¼’ü davanın açılmasıyla ödenir, geriye kalan ¾ karar ile birlikte ödenir.

Boşanma İçin Devlet Avukat Veriyor Mu?

Boşanma avukatı ücretini karşılamakta zorluk çekecek olanlara ve ödeme gücü olmayan kişilere İstanbul Barosu Adli Yardım kapsamında avukat tayin etmektedir. İstanbul Boşanma Avukatı arayanlar için ise; Boşanma avukatının ücretini İstanbul Barosu üstlenmektedir. Hiçbir ücret ödemeksizin ücretsiz boşanma avukatı desteği alabilmek için bazı şartlar gereklidir. Öncelikle muhtardan alınacak fakirlik belgesi, ikametgah, nüfus cüzdan fotokopisi ve dava için gerekli olan diğer belgeler gerekecektir. Adli yardım talepli boşanma davası sonradan Baro'nun atayacağı avukat ile takip edilebilir. Bununla ilgili daha detaylı bilgi ve başvuru formları Boşanma Avukatı Ücreti makalemizden veya İstanbul Barosu'ndan öğrenilebilir.  

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma davası hangi sebeple açıldığına bağlı olarak farklı sürelerde sonuçlanır. Evi terk gibi özel sebeplerle açılan boşanma davalarının, şiddetli geçimsizlik sebebi ile açılan çekişmeli boşanma davalarının ve anlaşmalı boşanma davalarının süreleri değişkenlik gösterir. Sürelerde etkili olan diğer bir husus kararın kesinleşmesine kadar tarafların itiraz edip etmeyeceğidir. İlk derece mahkemelerinde anlaşmalı boşanmalar yaklaşık 1 ay sürerken, çekişmeli boşanmaların senelerce uzayabildiği bir gerçektir. 

Boşanma Davasında En İyi Boşanma Avukatı ile Çalışmazsak Süreç/Dava Uzar mı?

Boşanma davasında avukatın en iyi şekilde yapabileceği mesele esasen davanın ve boşanma sürecinin en kısa şekilde istenilen sonuca ulaştırılması olacaktır. İstanbul’da boşanma davaları sebebiyle mahkemelerin nüfusa istinaden yükü hayli fazladır. Bu sebeple bir boşanma davasında duruşmalar neredeyse 6 ayda bir görülebilmektedir. Bazı zamanlarda duruşmaya bazı evrakların yetişmemesi, hakimin izinli olması, karşı tarafa tebligatın yapılmaması ve dolayısıyla süre istemesi gibi nedenler ile duruşmaların çok bir işlem yapmaksızın bir sonraki celseye kalması mümkün olmaktadır. Bu şekilde, herhangi bir eksiklik nedeniyle duruşmanın 6 ay ertelenmesine karar verilebilir.

En iyi boşanma avukatı süreci hızlandırmak için erteleme aksine her duruşmaya tüm gereklilikleri ile önceden hazırlanarak girer. Böylelikle vekil, hem sancılı boşanma sürecinin kısalmasına katkıda bulunur, hem de öngörülü davranarak hata veya eksiklikleri önleyebileceği için muhtemel istinaf veya temyiz süreçlerini de kolaylaştırır. Aksi halde, hukuki hak ve süre kaybı yaşanacaktır. Süre kaybı oldukça da boşanma masrafları artacaktır. Ancak belirtmek gerekir ki yanlış dava açan avukatın sorumluluğu ispatı zor ve başvurulması oldukça zahmetli bir süreçtir.

Boşanma Avukatı Tutmak Zorunlu Mu?

Boşanma davaları eşlerin kendilerinin yürütebileceği davalardan olup bir boşanma avukatı tutmak tabi ki zorunlu değildir. Ancak eşlerin davayı bizzat yürüttüğü dosyalarda bazı zamanlar haklıyken haksız duruma düştükleri gözlemlenir. Boşanma avukatı olmaksızın özellikle de İstanbul gibi büyük şehirlerde dava yürütmek hem süre, hem hak kaybına yol açabilir. Boşanma avukatı İstanbul'da 6 ayda bir görülen duruşmaları erkene çekebilir, yapılması gereken işlemleri gecikmeksizin yapar, TMK hükümleri ve usul kurallarını birebir yerine getirir. 

Boşanma Avukatının Bakabileceği Davalar

Türk Medeni Kanunu’nda düzenlenen boşanma, velayet, nafaka, tazminat davaları gibi aile mahkemelerinezdinde görülen tüm davalara aile hukuku kapsamındadır. Aile hukuku avukatı, genel söylemle boşanma avukatı, aktif olarak aşağıdaki davalara ilişkin faaliyetlerini yürütür:

Boşanma Avukatı Bakabileceği Davaları Görüntüle

İstanbul Anlaşmalı Boşanma Avukatları Hizmetleri

Anlaşmalı olarak gerçekleştirilecek boşanmaların bazı şartları bulunmakla beraber, dava süreci çekişmeli davalara kıyasla daha kısa ve basittir. Anlaşmalı boşanma şartlarına değinecek olursak: 

 • nikah tarihinden itibaren 1 yıl geçmiş olması
 • eşlerin boşanma hususunda anlaşmış olması
 • eşlerin boşanma protokolünü imzalaması ve
 • duruşmada eşlerin hakim huzuruna çıkması gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanmalar genellikle 2 ay civarında sürmektedir. Anlaşmalı boşanma avukatı İstanbul’da en az iş yoğunluğu olan adliyede dava açarak anlaşmalı boşanma sürecinin hızlıca sona ermesini sağlayabilir.

İstanbul Çekişmeli Boşanma Avukatları Hizmetleri

Çekişmeli olarak gerçekleştirilecek boşanmalarda ihtilaf konusu meseleler genellikle velayet, nafaka miktarı ve boşanmaya bağlı olarak verilecek maddi ve manevi tazminatlar olacaktır. Davanın doğru bir biçimde sürdürülmesi önemlidir. Bazı durumlarda boşanmanın kesinleşmesi 10 yılı dahi bulabilmektedir. Delillerin sunulması, toplanması ve hukuki argümanların doğru bir biçimde takdimi, karşı taraf argümanlarına doğru ve zamanında cevap sunma, tanıkların dinletilmesi sırasında tanıklara isabetli soruların sorulması, dilekçelerin emsal Yargıtay kararları ışığında uygulanacak hükümlerin doğru bir biçimde analiz edilmesiyle birlikte hazırlanması gibi bir çok titizlik gerektiren iş, uzman boşanma avukatları tarafından yerine getirilmektedir.

Çekişmeli boşanma davası kanunda sayılan genel veya özel boşanma sebeplerinden birine dayanmak suretiyle açılabilir. Bu noktada, hangi boşanma sebebine dayanılması gerektiğini değerlendirmek uzmanlık gerektiren bir meseledir. Nitekim hak kayıplarına yol açmak, daha sonra düzeltilemeyecek işlemler yapmak tarafların zararına olacaktır.

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası avukatı

Bu davanın açılabilmesi için genel sebeplere dayanılır, evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı hususunda ve bu nedenle evliliğin bitmesi gerektiğine yönelik hâkim nezdinde kanaat uyandırmak gerekir. Özellikle mücadele gerektiren husus, evliliğin hangi eş tarafından çekilmez hale getirildiğinin tespitidir.

Terk nedeniyle boşanma davası avukatı

Bu davanın açılabilmesi için eşin evi terk etmiş olması veya diğer eşin evi terk etmeye zorlamış olması gerekir. Bir eşi eve almamak, örneğin anahtar kilidini değiştirmek suretiyle eve girişini engellemek, anahtar kilidini değiştiren eşin terk ettiği anlamına gelir. Dolayısıyla terk nedeniyle boşanma ile kast edilen fiilen terk etme veya terk etmeye zorlama şeklinde kabul edilir. Özel boşanma sebeplerinden olan terk, özel bir takım usul kurallarının izlenmesini gerektirir. Nitekim öncelikle terk eden veya terk etmiş sayılan eşe ihtarname göndererek eve geri çağırmak, davet etmek, geri dön davetine uymayan eşe karşı yargılama sürecini ilerletmek gerekir.

Zina nedeniyle boşanma davası avukatı

Zina sebebiyle boşanma davasının açılabilmesi için eşlerden birinin başka biriyle cinsel ilişkisini ispat gerekir. Zinanın şartı ve aldatmadan farkı cinsel münasebettir. Cinsel ilişki ispat edilemezse zina davası reddedilir. Öpüşmeyle safhasında kalan aldatma zinadan farklıdır. O halde şiddetli geçimsizlikten boşanılır.

Hayata kast, pek kötü muamele ve onur kırıcı davranış nedeniyle boşanma davası avukatı

Eşlerden biri, diğerine karşı kötü muamelede bulunuyor, onurunu kıracak ağır hak ihlallerinde bulunuyor veya hayatına kastedecek davranışlar sergiliyor ise, karşı taraf bu özel sebebe dayanarak dava açabilir ve boşanma kararı verilmesini talep edebilir. Bu gibi özel sebepli boşanma davalarında karşı tarafın alacağı nafaka ve maddi tazminat ile manevi tazminat tutarları farklılık gösterir. Bu sebeple özel nedenli boşanmaların kazanılması güç ancak dava neticesi bakımından son derece önem arz etmektedir. 

Suç işleme veya haysiyetsiz hayat sürme nedeniyle boşanma davası avukatı

Türk Medeni Kanunu özünde evliliği korumaya yönelik düzenlemeler içerir. Nitekim aile birliğinin bozulması topluma zarar verecek bir husustur. Toplum sağlıklı aile birliklerinden oluştuğu sürece daha sağlıklı olacaktır. Öte yandan her ne kadar Türk Medeni Kanunu evliliğin bitmesini eşlerin keyfiyetine bırakmamış ise de, eşlerin utanç duyacakları evlilikleri sürdürmesini hukuki olarak zorunlu kılmaktan uzaktır. Dolayısıyla eşinin suç işlemesinden veya haysiyetsiz hayat sürmesinden utanç duyan bir kişi, bu sebeple boşanma talebinde bulunabilir.

Akıl hastalığı sebebiyle boşanma davası avukatı

Akıl hastalığı, boşanmaya geçerli bir sebep olan tek hastalıktır. Akıl hastalığı dışındaki diğer tüm hastalıklar kanunen eşlerin birbirlerine olan yükümlülükleri çerçevesinde destek olunması gereken meseleler olarak kabul edilir. Ancak akıl hastalığı, diğer eş açısından eziyet haline gelebileceğinden, özel bir boşanma sebebi olarak kanunda yer almıştır.

Boşanmada Tazminat Davası Avukatlık Hizmetleri

İstanbul boşanma avukatları tarafından özellikle takip edilen davalardan biri olan tazminat talepli davalar, aile mahkemelerinin görev kapsamında olup, Türk Medeni Kanunu’nun 174. maddesi kapsamında evliliğin sürmesinden beklenen menfaati kaybeden tarafça talep edilebilir. Genellikle tazminatlar tarafların ekonomik ve sosyal durumuna göre tespit edilir. 2022 yılında 3.000.000 TL tutarlı tazminata hükmedildiği, Yargıtay’ın bu rakamda indirim yaparak 2.000.000 TL tutarına indirdiği görülmüştür. Dolayısıyla tazminatların önemi büyüktür. İspat aracı ve kanunda aranılan şartların sağlandığını delillerle desteklemek en iyi boşanma avukatı için hayati önemi olan bir görevdir. Özellikle kusur belirlemesinin bu davalarda çok titiz çalışılması gerekmektedir. Nitekim ancak kusursuz taraf ve/veya az kusurlu taraf tazminata kazanabilir.

İstanbul Nafaka Avukatı Hizmetleri

Boşanmada nafaka, nafakanın azaltılması, artırılması ve kaldırılması davaları avukatların titizlikle takip etmesi gereken davalardandır. Nafaka boşanmanın hayat boyu eşler üzerinde kalacak mali sonuçlarından biridir. Tedbir nafakası özellikle uzun sürecek çekişmeli davalarda önem kazanır. Bununla birlikte eşlerin kendileri için alacakları yoksulluk nafakası hayatlarının geriye kalanında onlara ödenecek bir miktar olduğundan çok önemlidir. Son zamanlarda süresiz nafakalara kısıtlama getirileceği söylense de henüz süreli nafaka kanunen uygulamya girmiş bir düzenleme değildir. Ayrıca çocuklar için öngörülecek olan iştirak nafakasının miktarının çocuğun zorlanmaksızın tüm bakım ve giderlerinin karşılanması amacıyla doğru ve uygun bir miktarda olması gerekir. Tüm bunlar için vekilin uzmanlığının ve tecrübesinin her türlü karışıklığı önleyecek, öngörülü bir biçimde sunulması gerekir.

İstanbul Velayet Avukatı Hizmetleri

Evliliğin sona ermesinin en önemli sonuçları çoğu kişi için velayete ilişkin hükümlerdir. Nitekim kişiler, canından kanından olan çocuklarından ayrılmak istemezler ve bu sebeple canlarını dişine takıp karşı eşe ile görülen boşanma davasında velayeti kendileri almak isterler. Velayet geçici ve kalıcı olmak üzere iki şekilde olup, özellikle kalıcı velayetin hangi eş tarafından alınacağı çocuklar ve aile hayatları bakımından büyük önem taşır.

Hâkim, belli yaş gruplarındaki çocukların velayeti bakımından diğer yaş gruplarındaki çocuklara uyguladığından farklı bir yaklaşımı benimseyebilir. Çocuğun üstün yararını korumaya yönelik hazırlanan kanunlar ve alınabilecek tedbirlerin lehe olan hükümlerinin uygulanmasını sağlamak bir vekilin en öncelikli görevidir. Nitekim velayetin değiştirilmesi davası gibi davalar kolay ispat koşulları olan veya her şekilde, her zaman kazanılacağı öngörülebilen davalardan değildir. Bu nedenle boşanma davasında verilecek olan kararın lehe olması bakımından büyük hukuki mücadele vermek gerekir.

Boşanmada Mal Paylaşımı Davası Avukatlık Hizmetleri

Mal paylaşımının diğer bir adı mal rejiminin tasfiyesi davasıdır. Özellikle evliliğin uzun sürdüğü durumlarda boşanmaların gerçekleşmesi iki taraf bakımından da arzulanan bir şey olsa da, mali sebepler ile davaların sürüncemede kalması engellenmek istenir. Bu sebeple boşanma ile birlikte mal paylaşımı davası açılmış olsa dahi, mahkemece mal paylaşım davasının tefrikine (ayrılmasına) ve boşanma kararından sonra mal paylaşımının kusurluluk hükümleri de göz önüne alınmak suretiyle görülmesine karar verilir.

Mal paylaşım davaları özel teknik bilgi gerektiren davalardır. Mal paylaşımında yapılacak katkı payı hesaplaması, değer artış hesaplaması gibi teknik incelemeler, tecrübeli bir boşanma avukatı tarafından titizlikle yapılmaktadır. Yargılama sırasında ayrıca teknik hesaplama için alınan bilirkişi raporlarının da titizlikle incelenmesi ve lehe olan hükümlerin uygulanmasının sağlanması, aleyhe olan hükümlere karşı ise itiraz edilmesi gerekir.

Nişan Bozma Tazminat Davası Avukatı

Nişanlanma hukuken düzenlenmiş olan evlilik öncesi bir hukuki işlemdir. Geçerli olması bakımından nişanlılığın bazı şartları kanunda tarif edilmiştir. Nişan bozmadan dolayı hak ve menfaatlerin zarar görmesi kanunlar ile engellenmek amacıyla bazı yaptırımlara bağlanmıştır. Nişanın bozulmasından zarar gören tarafın hukuken ileri sürebileceği talepleri karşı tarafın karşılaması gerekebilir. Nitekim nişan ile birlikte taraflar maddi ve manevi hazırlık içerisine girmişler ve harcamalar yapmışlardır.

Nişanın bozulması ile birlikte, evlilik için alınan eşyalar, çeyiz eşyaları, ev içinde yapılan tadilatlar, yakınların hediye ettiği takılar ve eşyalar gibi bir çok maddi unsurun hak sahibine iade edilmesi gerekmektedir. Ayrıca manevi olarak nişan atmanın yükü ağır olabileceğinden, nişanın bozulmasında kusuru bulunmayan fakat buna rağmen acı çeken kişi bakımından manevi tazminat ödenmesine karar verilebilir. Bunlar için doğru ispat araçlarının kullanılması zaruridir.

Avukatların özellikle hem gecikmeksizin zararı önlemek için tedbir almaları, hem de talepleri doğru bir biçimde mahkemeye inandırıcı deliller ile sunmaları önemlidir. Nişanlı kişilere aileleri tarafından hediye edilen şeylerin geri alınabilmesi bakımından ve hak kaybına uğranmaması için, nişan bozmadan kaynaklanan davaların gecikmeksizin başlatılması tavsiye edilir.

Ziynet Alacağı Davası Avukatı

Ziynet alacağı ve çeyiz alacağı, boşanma ile birlikte talep edilebilecek meselelerdir. Avukatın özellikle ziynet eşyalarının kimde olduğu ve çeyizlerin kim tarafından alındığı hususunda yazılı ve görsel deliller ile ve tanık beyanları gibi takdiri delillere dayanması gerekmektedir. Nitekim bu davalarda en çok düğün videoları, tanıklar, altınların bozulduğu kuyumculardan alınan dekontlar gibi delillere başvurulmaktadır. Bu davaların harç bakımından da boşanmadaki diğer taleplerden ayrıştığı yönler bulunmaktadır. Dolayısıyla avukatlarca ayrıştırılarak çalışılması gerekmektedir.

Mehir Alacağı Davası Avukatı

Mehir alacağı, özellikle evlilik öncesi düzenleneceği için önceden danışılmasında fayda olan bir meseledir. Nitekim mehir alacağı ancak bağış sözleşmesi kapsamında değerlendirilmekte, adeta bir bağış sözleşmesi gibi muamele edilmektedir. Bu bakımdan mehir alacağına ilişkin delil ve argümanların boşanma davasında sunulması, ayrıca harç gibi usuli gerekliliklere dikkat edilmesi gerekmektedir. Aile mahkemeleri dışında asliye hukuk mahkemesinde de görülebilecek olan bu tür davalar avukatın özellikle dikkatli olmasını gerektirir. Avukat, özellikle mehir senedi hazırlamak hususunda eşlere destek olabilir ve dava aşamasında böylelikle hak kayıplarını önleyebilir.

İddet Müddeti Kaldırılması Davası Avukatı

İddet müddeti, kadının boşandıktan sonra tekrar evlenebilmesi için geçmesi gereken 300 günlük süre olup, dava açmak suretiyle bu sürenin dolmasının beklenmeksizin kadının yeniden evlenmesi mümkündür. İddet müddeti kadının boşandığı eski eşi ile evlenmesi için de gerekli görülen bir süredir. Dolayısıyla yeni bir eş ile veya eski boşanmış olunan erkek ile evlenilmesi halinde iddet müddetinin kaldırılması davası açmak gerekecektir. İddet müddetinin kaldırılması davasında kadının gebe olmadığı, çocuk beklemediği doktor raporu ile tespit edilebilmiş ise, bu sürenin geçmesini beklemek gerekmediğine yönelik mahkemeden karar alınabilir.

Evlat Edinme Davası Avukatı

Özellikle uluslararası davalarda, evlat edinme çok karışık bir duruma gelebilmektedir. Evlat edinilen kişi başka bir ülkenin vatandaşı ise, Türkiye ile diğer ilgili ülkenin hukukunun bir arada değerlendirilmesi gerekir. Evlat edinme işlemlerinin her iki ülke bakımından uyumlu bir biçimde sürdürülmesi gerekir. Nitekim bu tip evlat edinme işlemlerinde eksik kalan hususlar ile ilgili olarak veya yanlış yapılmış işlemlerde, daha sonra nüfus kaydının düzeltilmesi davası gibi davalar gerekmesi söz konusu olabilir. Bu gibi külfet doğuran hukuki komplikasyonların önlenmesi bir aile hukuku avukatının öncelikli işlerindendir. Aile hukuku avukatı evlat edinme işlemlerini tam ve gereği gibi yerine getirebilir. 

Çocuk Kaçırma Davası Avukatı

Özellikle çok uluslu evliliklerde, evliliğin bitmesi halinde müşterek çocuğun hangi eşe verileceği hususunda büyük hukuki savaşlar verilmektedir. Nitekim çoğu zaman boşanma halinde çocuğun velayetini alan eş, evliliğin sürdürüldüğü ülkeden ayrılabilmekte, kendi ülkesine yerleşebilmektedir. Bazı durumlarda ise velayet kendisine verilmeyen eş çocuğu diğer eşin rızası olmaksızın alıkoymakta veya geçici olarak kendi ülkesine götürdükten sonra teslim etme zamanında çocuğu velayeti alan eşe vermemektedir.

Bu gibi durumlarda Lahey Sözleşmeleri ve Avrupa Sözleşmeleri kapsamında özellikle çocuk hakları ve çocuk kaçırmanın engellenmesi bakımından düzenlenen uluslararası mekanizmaların çalıştırılması gerekmektedir. Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Müdürlüğü nezdinde yapılacak başvurular, Cumhuriyet Başsavcılıkları aracılığıyla yapılacak suç duyuruları ve velayetin değiştirilmesi için ikame edilmesi gereken çocuk velayet davalarının birlikte yürütülmesi önemlidir.

Bu bakımdan, tecrübeli, çok dilli ve uluslararası işbirliği hususunda deneyimli avukatların çocuk kaçırma davalarında aktif rol alması önemli bir meseledir.

Evlilik ve Mal Ayrılığı Sözleşmesi Avukatı

Evlilik öncesi tarafların bir araya gelerek evlilik sırasında ve sonrasında hangi mal rejiminin uygulanacağını belirlemeye çalışması halinde bazı tip sözleşmeler imzalanabilir. Hemen belirtmek gerekir ki Türk hukukunda aile hukuku kapsamında bir evlilik sözleşmesi çeşiti düzenlenmiş değildir. Dolayısıyla eşlerin mali konular haricinde diğer eşe karşı ne şekilde davranacağına yönelik anlaşmaların geçerli sayılması hukuken pek mümkün değildir.

Öte yandan, mal rejimi sözleşmesi adı altında düzenleme ile birlikte eşlerin hangi malların evliliğin kapsamına alınacağı, boşanma halinde hangi eşin hangi malda hak talebinde bulunup bulunamayacağına yönelik hususlarda anlaşması mümkündür. Bu tip mal rejimi sözleşmeleri evlilik öncesi yapılabileceği gibi, evlilik sonrasında da yapılabilir. Mal rejimi sözleşmesinin geçerli olabilmesi için kanunun aradığı bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu bakımdan, aile avukatı ile birlikte çalışılarak kanunen geçerli bir sözleşmenin hazırlanması temin edilebilir.

Boşanma Avukatı

Sıkça Sorulan Sorular

Boşanma Avukatına Sorulan Soru Örnekleri İndir

Boşanma avukatı nedir?

Boşanma davaları özel mahkemeler olan aile mahkemelerinde görülmektedir. Genellikle aile mahkemesinde görülen boşanma, nafaka, velayet gibi aile hukuku alanına giren davalarda faaliyet gösteren avukatlar boşanma avukatı olarak bilinir. Boşanma avukatı tüm davalara bakabilir.

Aile avukatı nedir?

Aile mahkemesinde ne tür davalar görülürse (boşanma, velayet, nafaka, maddi ve manevi tazminat, evlat edinme, soybağı, mal rejimi vs.), bu davalar ile ilgili faaliyette bulunan avukatlar, aile avukatı olarak bilinir.

Boşanma avukatına İstanbul'da nasıl ulaşabilirim?

İstanbul boşanma avukatına ulaşmak için iletişim bilgileri isim ve soyad arama yöntemi ile İstanbul Baro Levhası’ndan edinilebilir. Ancak uzmanlaşma olmadığı için İstanbul'da boşanma avukatlarının kimler olduğunu ve nasıl çalıştıklarını araştırmak gerekir.

Boşanma avukatı seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Boşanma avukatının faaliyet alanı bakımından aile mahkemesi davalarında tecrübe edinmiş olması önemlidir. Avukatın seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus budur. Ayrıca avukat seçimi bağımsız olarak baskı olmaksızın dikkatlice yapılmalıdır.